Stav objednávky
Informácie
Zákaznícka linka
02/6820 4415

Kreatívny tip

Tipy od blogerky: fotokniha pre deti

Lifestylová blogerka Lisa Steinkopf alias @ichsowirso má pre vás tipy, ako čo najlepšie roztriediť množstvo fotografií vášho potomka a nestratiť pri tom hlavu.

Napísala Lisa Steinkopf

Fotoknihy sú plné spomienok: Spoločne v nich listujeme a spomíname na minulosť. Sú tu tie o cestovaní, o oslavách, ako sú svadby alebo narodeniny - a samozrejme tie o prvých rokoch a prvých míľnikoch. Prvý smiech, prvé krôčiky, prvý kývajúci sa zúbok: na všetky tieto okamihy nechceme nikdy zabudnúť. Preto uložme fotografie detí, hravé okamihy a rozosmiate tváre navždy do vysokokvalitnej fotoknihy.

Prvý smiech, prvé kroky, prvý kývajúci sa zúbok - chvíle, na ktoré nikdy nechceme zabudnúť.

Lisa Steinkopf alias ichsowirso

Ak chceme vytvoriť fotoknihu, aby sme si tieto výnimočné okamihy mohli dlho a opakovane pripomínať, musíme si najprv zodpovedať nasledujúce otázky: Akú knihu chcem vytvoriť a aké fotografie do nej vybrať?

Najmä pri fotografiách detí a bábätiek, ktoré sa často fotia v každodennom živote, je ťažké sledovať fotografie, usporiadať ich a vytvoriť z nich knihu. Neviete začať, pretože máte jednoducho príliš veľa krásnych fotografií, ktoré pravdepodobne nie sú vopred roztriedené, ale naopak, sú uložené v zmätku na rôznych miestach? Kde je najlepšie začať? Moja najdôležitejšia rada: Začnite! Keď začnete, rýchlo sa dostanete do tempa.

Krok 1: Nájdite tému fotoknihy

Najdôležitejšie momenty prvých rokov života zachytené v CEWE FOTOKNIHE.

Existuje veľa možností, najmä pokiaľ ide o prvé roky dieťaťa. Skôr ako začnete, premyslite si, čo chcete, aby vaša fotokniha obsahovala. Tu je niekoľko príkladov:

  • Váš prvý rok / Vaše prvé tri roky
  • Vaše míľniky
  • Vy a vaši priatelia
  • Vaša prvá dovolenka

Sama som vytvorila knihu fotografií z prvých troch rokov života pre každé z mojich dvoch detí, ktorú dostali k tretím narodeninám. Často si spolu listujeme v knihách a ja sa s vami podelím o niekoľko príbehov z detstva. Mimochodom, na ich šieste narodeniny im dávam druhú knihu s obrázkami z nasledujúcich troch rokov.

Môj tip: Napíšte príslušný vek dieťaťa ako obrázok alebo nadpis stránky. Vždy napríklad pridávam do horného rohu stránky: "V troch mesiacoch ..." a podobne. Najmä keď sa na knihu pozriete o niekoľko rokov neskôr, nemusíte premýšľať, keď sa pýtate, koľko rokov mal váš drobec, keď urobil svoje prvé kroky.

Spätné triedenie fotografií z posledných rokov môže byť krásna vec. Zapojte aj svojho partnera a zaspomínajte si pri tom.

Chronologicky alebo vo voľnom poradí?

Fotoknihu môžete vytvoriť niekoľkými spôsobmi

Vopred si premyslite, akú štruktúru chcete pre svoju knihu použiť. Môžete ich napríklad zoradiť chronologicky podľa dátumov alebo podľa míľnikov vašich detí. Takto môžete fotoknihy používať ako určitý druh denníka.

Chronologické triedenie má zmysel, ak chcete neskôr presne vedieť, kedy bol ten skvelý výlet alebo koľko rokov malo vaše dieťa, keď urobilo prvé kroky. Podobne ako pri dátumoch alebo ročných obdobiach môžete sledovať aj dôležité vývojové kroky, tzv. míľniky. Fotografie doplňte vhodnými textami, ako sú tieto:

  • "Dnes máš jeden deň"
  • "Dnes si sa prvýkrát usmial"
  • "Dnes si prvýkrát prespal celú noc"
  • "Dnes si prvýkrát išiel von so starou mamou"
  • "Dnes som na teba bola taká hrdá, pretože..."

Ale aj netriedené snímky majú, samozrejme, svoje čaro. Snímky a vtipné situácie, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári už len pri pohľade na ne, si môžu nájsť miesto v albume. Nezáleží na tom, či ešte presne viete, koľko rokov malo vtedy vaše dieťa. Možno stačí dať dohromady niekoľko strán so snímkami na konci knihy.

Ja to robím takto: Knihy vždy tvorím chronologicky. Najmä v prípade detských kníh považujem za obzvlášť pekné zachytiť vývoj po malých krokoch a pridať dátumy. Nie som veľký denníčkar a bez mojich fotokníh by sa mi udalosti posledných rokov pravdepodobne rozmazali. Rada spomínam, ako sme išli na našu prvú dovolenku s dvojčatami. Alebo si vďaka fotografiám pamätám na chutný detský brunch z prvých narodenín.

Krok 2: Triedenie fotografií

ŠTRUKTÚRA PRIEČINKOV

  1. Najskôr si vytvorte približnú štruktúru priečinkov. Odporúčam jeden priečinok ročne od narodenia.
  2. Postupne prejdite svoje zbierky fotografií na všetkých pamäťových zariadeniach, ako je mobilný telefón, pamäťová karta, USB kľúč a počítač. Presuňte odtiaľ fotografie priamo do správnych priečinkov.
  3. Ak v zbierke fotografií nájdete špeciálnu udalosť, vytvorte nový, tzv. priečinok udalostí v priečinku príslušného roka a uveďte v ňom dátum alebo obdobie. Ak je v jednom roku viacero priečinkov s udalosťami, očíslujte ich chronologicky.

Príklad: Rok: 2015, Priečinok podujatia: 1 - Návšteva starej mamy.

Dobre premyslená štruktúra priečinkov uľahčuje návrh.

Môj tip: Chcete zistiť, kedy bola fotografia nasnímaná? Kliknutím pravým tlačidlom myši na súbor fotografie môžete zobraziť informácie, v súbore fotografie je uložený dátum snímania.

TRIEDENIE A MAZANIE

  1. Hneď pri ukladaní fotografií do priečinkov s rokom ich prezrite a odstráňte rozmazané a nevydarené zábery.
  2. Vždy dbám na to, aby na okrajoch obrázka nebolo nič odrezané. Nepáči sa mi, keď na obrázku chýbajú napríklad nohy alebo je na ňom len polovica hlavy. Malý priestor nad hlavou alebo pod nohami fotografii prospieva. Odstraňujem aj fotografie s kŕčovitým výrazom tváre, zatvorenými očami a rozmazanými tvárami.
  3. Zo série fotografií vymažem všetky okrem troch až piatich najkrajších snímok z danej situácie.
  4. Označte si obľúbené fotografie, ktoré majú byť zahrnuté do fotoknihy farebným kódom hneď, ako ich začnete prezerať a triediť, uľahčíte si tak ich neskorší výber.

Krok 3: Návrh fotoknihy

Každý obrázok rozpráva svoj vlastný príbeh.

Bezplatný softvér CEWE fotosvet je mojím tajným tipom pre vašu fotoknihu. Ľahko sa používa a má veľa možností dizajnu, ako aj praktické šablóny, ktoré môžete veľmi jednoducho použiť.

  • Vyberte si vhodný formát.
  • Obzvlášť sa mi páči formát XL s rozmermi približne 30 x 30 cm: je pekný a veľký, ale nie príliš veľký.
  • S tromi až štyrmi fotografiami na stránku sa motívy skutočne vynímajú a stránky nepôsobia preplnene. Môžete sa však pohrať aj s počtom obrázkov na stránke.
  • Občas som na veľkú plochu umiestnila fotografiu cez celú stranu knihy. Týmto spôsobom sa obrázku venuje osobitná pozornosť. Najmä obľúbené obrázky sa tak môžu ukázať v tom najlepšom svetle.
  • Mám rada série s tromi alebo štyrmi fotografiami z jedného momentu. To robí situáciu živšou, pretože vytvára akýsi pohyb s rôznymi výrazmi tváre a emóciami. Môžu to byť momentky, pretože tie sú často najautentickejšie.
  • Vždy nechávam miesto na text. Okrem dátumu alebo veku dieťaťa považujem za pekné pridať malé anekdoty alebo spomienky v písomnej podobe, najmä pri detských fotografiách.
  • Dbám na to, aby fotografie mali harmonické farby a v najlepšom prípade pochádzali z jednej situácie, aby do seba vizuálne dobre zapadali.
  • Kombinujem "pokojné" a "divoké" fotografie.
  • Vyberiem si len jedno z písiem, ako aj jednu veľkosť písma a použijem jednotné rozloženie v celej fotoknihe.

Môj tip: Nechajte si miesto na texty. Aké bolo vaše dieťa v troch mesiacoch, čo napríklad rado jedlo? Napíšte o tom pár riadkov, možno aj citáty. Sú to drobnosti, na ktoré sa v priebehu rokov zabúda - pri pohľade na knihy ma vždy mimoriadne potešia.

Kedysi som bol taký malý? Čas rýchlo plynie a deti sú už dospelé. Uchovajte si chvíle detstva navždy v CEWE FOTOKNIHE.

Do toho!

CEWE FOTOKNIHU navrhujem každý rok už 16 rokov a môžem vám ju naozaj odporučiť. Softvér na navrhovanie sa veľmi ľahko používa a kvalita tlače a papiera kníh je naozaj špičková. Takže aj vy môžete konečne využiť šancu a navrhnúť pre seba a svoje deti knihu plnú spomienok a momentov.

Dúfam, že sa pri jej navrhovaní zabavíte!

Vaša, Lisa Steinkopf