Stav objednávky
Informácie
Zákaznícka linka
02/6820 4415

Cestuj s CEWE

Lombok: Zabudnutý raj sveta

Cestovateľ @kuldalukas sa s nami podelil o nezabudnuteľné zážitky z ostrova Lombok v Indonézii

Je to už niekoľko rokov, čo som sa prvýkrát vybral na maličký ostrov v Indonézii menom Lombok. Vôbec prvýkrát som sa tam dostal vďaka dobrovoľníckemu programu a letel som tam teda za účelom učiť tamojšie deti angličtinu.

Nebudem vám klamať a musím sa priznať, že o Lomboku som nikdy predtým nepočul. Jediné, čo som vedel bolo to, že je to ostrov hneď vedľa Bali.

Cestuj, foť a vyhraj - prihláste svoje fotky do súťaže
Fotografia z ostrova Lombok, na ktorej je cestovateľ s deťmi.
O Lomboku som nikdy predtým nepočul, ale zistil som, že je to zabudnutý raj sveta.

Kultúra

Kto nebol v Indonézii alebo dokonca ani v Ázii, tak môžem bez preháňania povedať, že na Lomboku zažije dozaista kultúrny šok. ALE, v dobrom slova zmysle.

Už len pri výstupe z letiska vás zaplavia davy taxikárov, ktoré nie je vôbec ľahké odmietnuť, ale pokiaľ sa pre taxík rozhodnete, tak zažijete určite veľa zábavy. Lombočania sú veľmi priateľskí, usmievaví, ale tiež veľmi chaotickí. Na ceste po miestnej diaľnici vás môže stretnúť všeličo. Napríklad stádo kráv s pasákom pasúcim sa uprostred cesty alebo auto ktoré miesto vaším smerom ide proti vám. Miestni sú na to zvyknutí a je to vlastne úplne normálne.

Fotografie z ostrova Lombok, na ktorej je stádo kráv uprostred diaľnice.
Na ceste po miestnej diaľnici stretnete napríklad aj stádo kráv s pasákom.

Lombok je krásny v tom, že má mnoho tradícií, ktoré sa stále dedia medzi generáciami. Napríklad taký svadobný sprievod môžete stretnúť takmer každý deň a pokiaľ sa do neho omylom pripletiete, tak vás miestni s radosťou vezmú do sprievodu a urobia pre vás všetko len aby ste zostali.

Fotografia svadobného sprievodu na Lomboku.
Svadobný sprievod môžete stretnúť takmer každý deň.
Fotografia svadobného sprievodu na ostrove Lombok.
Ak sa do sprievodu omylom pripletiete, miestni budú nadšení.

Okrem toho, že sú miestni obyvatelia neustále usmievaví, milí a pohostinní, tak si nerobia vôbec z ničoho starosti. Jediné, čo je pre nich dôležité sú každodenné modlitby a všetko ostatné neberú veľmi vážne. Takže keď vám niekto povie, že za 2 hodiny vás vyzdvihne, tak to môže trvať pokojne hodín 5 alebo napríklad aj dva dni.

Fotografia miestnych detí a zvierat na ostrove Lombok.
Miestni obyvatelia sú neustále usmievaví, milí a pohostinní.

Miestni stále žijú veľmi tradičným spôsobom, a tak všade po uliciach behajú sliepky, husi, kravy a medzi nimi vysedávajú pomaly žijúci Indonézania pijúci kávu a dymiace cigarety z vypestovaného tabaku zabalené v kukuričnom liste.

More, vodopády a hory

Čo sa týka prírody, tak na Lomboku nájdete snáď všetko okrem snehu. Najčastejšou destináciou turistov je mestečko Kuta na juhu ostrova, a to hlavne vďaka nádherným nekonečným piesočným plážam a skvelým podmienkam na surfovanie.

Dronová fotografia piesočnej pláže v meste Kuta.
V mestečku Kuta nájdete nekonečné piesočné pláže a skvelé podmienky na surfovanie.

Stačí prejsť niekoľko kilometrov severne a môžete si užívať nespočetné množstvo vodopádov, ktorých je tu naozaj veľké množstvo a ani ja za moje štyri návštevy som všetky nestihol ešte objaviť. Medzi moje najobľúbenejšie patrí určite Benang Stokel, kde sa dá urobiť pekný celodenný výlet a navštíviť celkom 5 vodopádov. Dokonca sa môžete v každom vykúpať a pokiaľ podmienky a vaša odvaha dovolia, tak si aj z jedného môžete skočiť.

Na fotografii je jeden z mnohých vodopádov na ostrove Lombok.
Odporúčam výlet na Benang Stokel, navštívite až 5 vodopádov.

O kúsok vyššie už sa začínajú kopčeky zdvíhať aj do výšky cez 1500 metrov nad morom a teplota vzduchu už sa blíži tej našej jarnej. Hovorím o oblastiach známych ako Sembalun a Tetebatu, kde okrem hôr môžete vidieť ryžové terasy a vyskúšať si na vlastnej koži, ako celý proces pestovania ryže prebieha. Tiež môžete zájsť na ochutnávku miestnych druhov kávy alebo sa pozrieť, ako rastie vanilka.

Fotografia z oblasti Sembalun a Tetebatu na ostrove Lombok.
V oblastiach známych ako Sembalun a Tetebatu si vyskúšate na vlastnej koži proces pestovania ryže.

Takmer na samom severe ostrova sa vypína majestátna sopka Rinjani s výškou 3 726 m n. m., ktorú nejde prehliadnuť, pretože ju vidíte až z Kuty. Sopku je úplne prístupná turistom a pokiaľ máte dosť síl, tak sa môžete so sprievodcom a šerpmi vydať až na samotný vrchol. Celý výlet zaberie tri dni a určite to stojí za to! Z vrcholu môžete dokonca nad markami zamávať susednému vulkánu Agung, ktorý je na protiľahlom ostrove Bali.

Fotografia sopky Rinjana na ostrove Lombok.
Na severnej strane ostrova je sopka Rinjani, ktorá je úplne prístupná turistom.

Ani trikrát to nestačilo

Po prvej návšteve, keď sa mi vôbec nechcelo domov, som vedel, že sa sem ešte aspoň raz vrátim. Nevydržal som doma ani rok a už som bol zase späť na Lomboku. No a teraz, keď píšem tento článok som opäť na tomto krásnom ostrove a verím, že ani teraz tu nie som naposledy.