Stav objednávky
Informácie
Zákaznícka linka
02/6820 4415

Cestuj s CEWE

Madeira: Ostrov, na ktorom si každý nájde to svoje

Vydajte sa s fotografom Dominikom @_dominikbelica_ na ostrov, ktorému sa hovorí “Havaj Európy” a nechajte sa uniesť jeho rozmanitosťou.

Ako väčšinu mojich ciest, tak aj Madeiru sme si s parťákmi vybrali kvôli všetkým tým úžasným miestam, ktoré sme videli na fotkách a videách iných fotografov či filmárov. Obdivoval som na nich úžasnú rozmanitosť krajiny s desiatkami rôznych prostredí, kde sa za 30 minút dostanete autom z pobrežia na hory cez 1800 m n. m.

Madeiru som navštívil dvakrát, raz v máji a raz v marci a napriek tomu že sme zakaždým prešli veľmi veľa miest, stále by sa tam dalo tráviť ďalšie mesiace a vždy by sme objavili nejaké nové skvelé miesta. Čo je veľkou výhodou tohto ostrova, že nie je ešte nie v takom obrovskom turistickom boome, ktorý si myslím čoskoro príde. Nakoľko sa sem dá cestovať naozaj lacno a ponúka obrovské poklady a nájdu si tu svoje či už milovníci skôr pasívnejšieho trávenia dovolenky na plážach alebo aj aktívneho na mnohých, často aj náročných túrach, celé rodiny alebo aj jednotlivci, ktorí sa rozhodnú spoznať túto krajinu na vlastnú päsť.

Východ slnka nad týčiacimi sa útesmi z oceánu.
Východ slnka nad týčiacimi sa útesmi z oceánu.
Cestuj, foť a vyhraj - prihláste svoje fotky do súťaže

Doprava

Letenky na Madeiru sa dajú nájsť aj naozaj veľmi lacné, obojsmerne aj za 60-70€. Lieta sa priamo z Budapešti, Viedne či Prahy. Priame lety sú však drahšie a nás najlepšie vyšli letenky s prestupom, väčšinou cez Londýn, preto ak máte kúsok viac času na cestovanie a chcete prejsť viacero destinácii a nemáte viac batožiny, odporúčam cestovať na Madeiru práve takýmto spôsobom. Dopravu po ostrove, Najmä ak chcete prejsť naozaj celý ostrov a byť nezávislí, odporúčam rental auta. Toto je o niečo lacnejšie mimo sezonu (október - máj), kde sa dá auto zohnať za 50€ na deň s plným poistením.

Pohľad na zamračenú oblohu ostrova Madeira.

Ubytovanie a strava:

Nakoľko je ostrov relatívne malý (z jednej strany na druhú vám to autom zaberie cca hodinu času), my sme si zajednali jedno ubytovanie v hlavnom meste - Funchale, skade sme vychádzali každý deň na výjazdy a trip sme si vždy naplánovali tak, že každý deň sme prešli jednu z oblastí ostrova. Nakoľko je tu dosť premenlivé počasie, odporúčam využiť mnohé webkamery po celom ostrove Madeira HD Streaming Live Webcams (madeira-web.com), kde si jednoducho viete plánovať vaše ďalšie výjazdy podľa toho, kde je aké počasie. Totižto na jednej strane ostrova môže byť nádherne slnečno a na druhej môže celý deň pršať.

Čo sa týka stravovania, nakoľko sa snažíme cestovať vždy s čo možno najnižším budgetom, snažili sme aj tu nájsť cestu ako sa kvalitne stravovať ale nie za zbytočne prestrelené ceny. Kľúčová je, ako na väčšine miest lokalita, v centre Funchalu by sa ťažko hľadala lacnejšia reštaurácia s menu do 10e. Akonáhle sme ale prešli hranice mesta, ceny sa hýbali za menu okolo tých 7-10€. Viackrát sme sa boli najesť po nákupe potravín v supermarkete Pingo Doce, kde nás to vyšlo asi 6e a výborne sme sa najedli, okrem toho tieto potraviny sú asi najlacnejšie na ostrove a cenovo veľmi podobné SK cenám. Čo bol pre nás raj na zemi, boli maličké kaviarničky a pekárne, kde sme vždy našli čerstvé pečivo a výbornú kávu za až pre nás neuveriteľné ceny. Pečivo a káva na raňajky pre 4roch ľudí nás vyšlo okolo 5-6€. Dá sa tu ale ja prerobiť, kde parťák Mišo zatúžil po čertsvom ovocí na lokálnom trhu vo Funchale a nechal tu 50€ za pár kúskov ovocia.

TOP 10 miest, ktoré nemôžete vynechať:

1. Funchal

Hlavné a v podstate jediné väčšie mesto na ostrove s asi 100 tísic obyvateľmi, ktoré sa určite oplatí prejsť, s nádherným prístavom, výhľadmi.

Pohľad na nočný Funchal.
Pohľad na nočný Funchal.

2. São Lourenço

Východný cíp, ktorým prechádza turistická trasa až na koniec, túra trvá cca 2 hodiny, čo predlžuje fakt ak ste fotograf alebo filmár, nakoľko po ceste je mnoho výhliadok a takisto sa dá aj zbehnúť dole k vode je pláž.

São Lourenço - najvýchodnejšia časť Madeiry.
Najvýchodnejšia časť ostrova.

3. Levada dos Balcões

Jedna z najznámejších túr, kde vás na konci čaká okrem skvelých výhľadov aj bonus - vtáčiky, ktoré sú naučené na krmenie a keď si so sebou prinesiete pár zrniek a kúsok trpezlivosti, tak vám pristanú rovno na ruke.

Vtáčik na ruke.

4. Pico Arieiro + túra na Pico Ruivo

Autom sa dá dostať za cca pol hodinu z Funchalu až na jeden z najvyšších vrchov Madeiry - Pico Areeiro, odkiaľ je skvelý výhľad na východ slnka. Takisto odtiaľto začína jeden z najkrajších trekov v Európe, túra na Pico Ruivo - najvyšší vrch.

Vrch Madeiry - Pico Arieiro.
Vrch Madeiry - Pico Arieiro.
Panoramatický výhľad na východ slnka na ostrove Madeira.

5. Pico Grande

Ďalšia skvelá túra, ktorá vás vyvedie na najvyšší vrch široko ďaleko v tejto oblasti, skade zas budete mať skvelý výhľad na západ slnka.

Najvyšší vrch Pico Grande.

6. Bica da Cana

Výhľad Bica da Cana nájdete v strede ostrova a je skvelým miestom na sledovanie východu slnka, kde máte pred sebou všetky najvyššie vrchy ostrova.

7. Calheta

Nakoľko Madeira ponúka aj objavovanie morského sveta, viaceré spoločnosti, ktoré vás vezmú za delfínmi či veľrybami nájdete práve tu. V Calhete nájdete aj skvelú pieskovú pláž.

8. Fanal

Bájny a mystický les Fanal nemôžete vynechať. Je známy tým že je tu väčšinou hmla, čo v kombinácii s prastarými stromami vavrínu, dodáva tomuto miestu až mystický a epický charakter.

9. Seixal

Vzniklo tu viacero prírodných jazierok kde sa dá skvelo kúpať a takisto známa čierna pláž s čiernym pieskom. A ak máte dron určite si užijete pohľad od mora :)

Severné pobrežie ostrova Madeira.

10. Levada das 25 Fontes

Túra, na ktorej vraj môžete napočítať 25 vodopádov, cez ktoré prechádzate. Jedna zo zastávok je aj Risco vodopád, ktorý určite stojí za to odbočiť od hlavnej trasy a prejsť k nemu pár stoviek metrov.

Na túre narazíte na krásny vodopád Risco.

Vycestovať na Madeiru odporúčam naozaj každému, kto si chce oddýchnuť na pláži či kto chce mať oddych viac aktívni a prejsť niekoľko neskutočných turistických trás rozmiestnených po celom ostrove. Fascinuje ma rôznorodosť tohto ostrova na pár kilometroch, od vysokých útesov, týčiacich sa nad oceánom, cez miesta kde to vyzerá ako na marse až po vysoké hory cez ktoré sa prevaluje oblačnosť.

Krásne spomienky z Madeiry zachytené v CEWE FOTOKNIHE.
Krásne spomienky z Madeiry zachytené v CEWE FOTOKNIHE.

Všetko toto sme videli a zažili a som veľmi rád že práve CEWE FOTOKNIHA mi tieto miesta bude navždy pripomínať a budem sa k nim môcť vracať vždy vtedy, keď budem potrebovať dobiť baterky v “obyčajnom” živote.