Stav objednávky
Informácie
Zákaznícka linka
02/6820 4415

Očarujúce Azory: Čo by ste mali vidieť na ostrove São Miguel

Influencerka Eliška @timetofit sa s nami podelila o 10 najkrajších miest, ktoré by ste mali vidieť na ostrove São Miguel.

Keď spojíte Havaj, Madeiru a Indonéziu, dostanete Azory. Na malých ostrovoch uprostred Atlantiku nájdete obrovské sopečné krátery, husté džungle, nekonečno vodopádov a vulkanickej pláže s čiernym pieskom. Kamkoľvek zavítate, budete úplne unesení skvostnou prírodou. National Geographic dokonca v roku 2016 vybral Azory za „Najkrajšie miesto na Zemi“ – to predsa nemôže byť náhoda!

Cestuj, foť a vyhraj - prihláste svoje fotky do súťaže
Fotografia zhotovená na Azorách zachytávajúca ženu na ceste vedúcej pozdĺž vody a obklopenou azorskou zeleňou.
Najkrajšie miesto na Zemi.

Azory sa skladajú z 9 ostrovov a aj napriek tomu, že od seba nie sú ďaleko, každý je úplne iný. Väčšina turistov sa vydáva na najväčší ostrov São Miguel, kde leží aj medzinárodné letisko.

Kedy vyraziť & ako dlho stráviť na ostrove São Miguel?

Na Azorách sa každý polrok strieda daždivé obdobie s tým slnečným. Obdobie dažďov trvá zhruba od novembra do apríla, takže najväčšiu pravdepodobnosť pekného počasia s príjemnými 25 ° C budete mať od mája do októbra. Ako to už na ostrovoch býva, počasie je veľmi premenlivé aj v hlavnej turistickej sezóne, takže sa vám môže stať, že sa počas hodiny zmení teplota o 10 stupňov a začne výdatne pršať.

Fotografia urobená na Azoroch zachytáva vodopád uprostred zelene.
Ideálne obdobie na návštevu tohto ostrova je od mája do októbra.

Ideálna doba na prieskum ostrova je 7 dní, ale rýchlocestovatelia zvládnu navštíviť najkrajšie miesta počas 4-5 dní. Hovorí sa, že ak ste boli iba na ostrove São Miguel, neboli ste na Azorách. Takže pokiaľ máte viac ako týždeň a nevadí vám presun lietadlom či trajektom, naplánujte si aspoň 2 ostrovy.

Ubytovanie & požičanie auta

Na São Miguel sa určite oplatí požičať si auto. Nie je to drahé a okrem bežných požičovní (Avis, Herz, atď.) tu veľmi dobre funguje aj lokálna požičovňa Ilha Verde, ktorá má stánok na letisku priamo v termináli. Ponúka sa tiež otázka, či sa ubytovať na jednom mieste a vyrážať na výlety alebo prechádzať každý deň inam. Ostrov São Miguel je naozaj maličký a pokiaľ vyberiete hotel niekde uprostred ostrova, najdlhšia jazda autom vám nezaberie dlhšie ako 1,5 hodiny.

Fotografia urobená na Azoroch zachytávajúce jazero uprostred ostrova a jej zelené okolie.
Naozaj stojí za to precestovať veľa miest na ostrove.

10 najkrajších miest, ktoré musíte vidieť na ostrove São Miguel

1. Sete Cidades

Sete Cidades je sopka, podľa ktorej bola pomenovaná celá oblasť na západnej strane ostrova. Z vyhliadok (ako je napríklad Miradouro da Boca do Inferno, Miradouro do Cerrado das Freiras alebo Miradouro do Pico do Carvão) uvidíte nespočetné množstvo sopečných kalder. V tej najväčšej, ktorá má steny vysoké až 500 m, sa dnes nachádza priezračné jazerá.

Digitálne fotografie z Azor zachytávajúce cestu v okolí sopky Sete Cidades.
Sete Cidades je sopka, podľa ktorej bola pomenovaná celá oblasť na západnej strane ostrova.

Na saomiguelské pomery sú vyhliadky celkom vysoko a často sa na nich drží hmla - a to aj v letnej sezóne av prípade, že predpoveď počasia hlási na celý deň jasno. Je tu ale umiestnená webkamera (v aplikácii SpotAzores), vďaka ktorej môžete jedným kliknutím zistiť aktuálny stav bez toho, aby ste sem museli jazdiť.

Fotografia urobená na Azoroch zachytávajúce ženu s batohom kráčajúcou po vyhliadke blízko sopky Sete Cidades.
Každá vyhliadka je dosť vysoko a často sa tu drží hmla.

2. Ilhéu de Vila Franca do Campo

Ilhéu de Vila Franca do Campo je neobývaný ostrov, ležiaci zhruba 400 m od pobrežia pri meste Vila Franca do Campo. Ako už jeho tvar napovedá, jedná sa o pozostatok sopečnej kaldery, v ktorého vnútri sa nachádza piesková pláž. Je tu veľmi pokojná voda, takže je to obľúbené miesto na kúpanie a šnorchlovanie.

Fotografia z Azor zachytávajúci ostrov Ilhéu de Vila Franca do Campo.
Ilhéu de Vila Franca do Campo je neobývaný ostrovček, ležiaci na hladine oceánu.

Na ostrovček sa môžete dostať loďou (niektoré spoločnosti sa tu zastavujú v rámci výletu za veľrybami), ale najkrajší pohľad je naň jednoznačne z vtáčej perspektívy, kedy vynikne tyrkysová lagúna, takže pokiaľ máte so sebou dron, určite ho tu využijete. V letnej sezóne na ostrov jazdí malý trajekt, ale počet návštevníkov je obmedzený, takže je potrebné cestovný lístok rezervovať s dostatočným predstihom.

3. Miradouro do Cintrão

Fotografia zhotovená na Azoroch zachytávajúca vyhliadku na ostrove Sao Miguel.
Táto nádherná vyhliadka sa nachádza priamo pri ceste, kde je aj malé parkovisko.

Vyhliadok je na ostrove São Miguel skutočne veľa. Pokiaľ pôjdete autom po jednej z prímorských ciest, určite budete míňať jedno „miradouro“ za druhým. Stihnúť navštíviť všetky zaberie asi veľa času, ale medzi tie najkrajšie, ktoré by ste si nemali nechať ujsť, patrí práve Miradouro do Cintrão. Je to totiž jedna z najvyššie položených vyhliadok, z ktorej je najkrajší výhľad na fotogenický skalnatý výbežok. Nádherný je tu aj západ slnka.

Fotografia zhotovená na Azoroch zachytávajúca západ slnka.
Dokonalý západ slnka.

4. Cascata do Salto do Prego

Na fotografii je zachytený vodopád v mieste Cascata do Salto do Prego na Azoroch.
Na ostrove je veľa krásnych vodopádov, ťažko by ste vybrali ten najkrajší.

Množstvo azorských vodopádov by ste na všetkých svojich prstoch nespočítali a je ťažké vybrať ten najkrajší. Väčšina z nich sa nachádza hneď pri ceste, takže nie je nijako ťažké sa k nim dostať. Ku Cascata do Salto do Prego vedie do mierneho kopca asi 1,5 km cesta hustou džungľou, v ktorej sa budete cítiť ako uprostred Amazonského pralesa. Je taká hustá, že nebudete vedieť, či je vonku ešte denné svetlo. Po ceste tiež narazíte na zaujímavé druhy rastlín, ktoré nikde inde nerastú. Vodopád je prístupný ako zospodu, tak z hornej vyhliadky.

Na fotografii zhotovenej na Azoroch je žena prechádzajúca sa džungľou.
Ohromujúca džungľa všade okolo.

5. Cascata da Ribeira Quente

Na fotografii je vodopád Cascata da Ribeira Quente na Azoroch.

Aj keď možno z fotiek pôsobí vodopád nad dedinou Ribeira Quente tak, že sa k nemu bez mačety nedostanete, paradoxne je to jeden z tých vodopádov, ktoré ležia hneď pri ceste. Pred očami turistov je ešte stále pomerne skrytý, nevedie k nemu žiadna oficiálna cesta a nenájdete tu ani žiadne parkovisko. Vodopád leží presne medzi dvoma krátkymi tunelmi, kde sa pochopiteľne nedá zaparkovať, takže budete musieť jedným z tunelov pešo prejsť. Až preleziete múrik medzi tunelmi, vydajte sa priamo korytom rieky až k úpätiu vodopádu.

6. Farol do Arnel

Fotografia z dronu zachytávajúca maják Farol do Arnel na východe ostrova São Miguel.
Maják Farol do Arnel leží na skalnatom výbežku na úplnom východe ostrova.

Maják Farol do Arnel je najvýchodnejším bodom ostrova São Miguel. Leží na skalnatom výbežku a môžete k nemu po neuveriteľne strmej a kľukatej ceste dôjsť autom. Na začiatku tejto cesty je ale ceduľa, ktorá od toho odrádza a radí turistom skôr 100 výškových metrov stretnúť pešo. Maják ale lepšie vynikne z diaľky, takže je lepšie si zájsť na neďalekú vyhliadku Miradouro da Vista dos Barcos, odkiaľ je maják dobre vidieť.

Na fotografii je zachytený maják Farol do Arnel na Azoroch.
Rozhodne sa zastavte pri vyhliadke Miradouro da Vista dos Barcos, odkiaľ je krásne vidieť na maják.

7. Gorreana Tea Factory

Gorreana je najstaršia a najväčšia čajová plantáž v Európe. V porovnaní s plantážami na Srí Lanke alebo Bali je ich rozloha zanedbateľná, ale prejsť sa po nariadkovanej záhrade stojí za to. Vstup je vstup voľný svoju návštevu môžete spojiť s ochutnávkou a prehliadkou továrne, kde dostanete výklad o pestovaní a výrobe.

Fotografia zachytávajúca čajové plantáže na Azoroch.
Na tomto mieste sa dozviete úplne všetko, čo by ste o čaji chceli vedieť.

8. Parque Terra Nostra

Údolie Furnas – kde sa tento rozsiahly park nachádza – je sopečným kráterom, takže tu prebieha geotermálna aktivita. Vďaka nej sa v tejto oblasti veľmi darí rôznym druhom rastlín.

Fotografia palmovej aleje v botanickej záhrade na Azoroch.
Spojte svoju návštevu botanickej záhrady aj s blahodarným kúpaním.

Táto 200 rokov stará botanická záhrada je pretkaná upravenými cestičkami, niekoľkými jazierkami a nechýba ani nádherná palmová alej alebo kvetinová záhrada. Nenechajte si ujsť ani kúpanie v geotermálnom bazéne, ktoré má pozitívne zdravotné účinky.

Fotografia zhotovená v botanickej záhrade na Azoroch zachytávajúce drobné jazierka.
V záhrade nájdete množstvo krásnych rastlín, ktoré ste ešte určite nevideli.

9. Caldeiras das Furnas

Dažďová voda, ktorá naplnila kaldery sopky Furnas, má (vďaka blízkosti magmy k povrchu Zeme) veľmi vysokú teplotu a vyparuje sa. Takému javu sa hovorí fumarola a dnes okolo niekoľkých fumarol vedú drevené chodníčky. Môžete si tu tiež dať tradičný sopečný pokrm s názvom Cozido das Furmas, ktoré sa pomaly varí na sopečných plynoch.

Fotografie zachytávajúce miesto Caldeiras das Furnas s odparujúcou sa dažďovou vodou.
Všadeprítomná fumarola vďaka vyparujúcej sa dažďovej vode.

Keď už budete v areáli, určite sa za poplatok vydajte aj do priľahlej prírodnej rezervácie. Pokiaľ je po daždi, vodopád Salto da Inglesa bude výdatný.

Na fotografii je prírodná rezervácia v oblasti Caldeiras das Furnas.
Zaručene stojí za to sa prejsť prírodnou rezerváciou, do ktorej sa vstupuje cez reštauráciu.

10. Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões

Park Ribeira dos Caldeirões je malou zelenou oázou, kde na vás dýchne zenová atmosféra. Nájdete tu niekoľko starých vodných mlynov z kameňa a dva nádherné vodopády. Celým parkom vedú pešie chodníky, ktoré zvládnete prejsť za pol hodiny. Vstup je prekvapivo zadarmo.

Na fotografii sú vodopády a zelená oáza v oblasti Natural da Ribeira dos Caldeiroes na Azorských ostrovoch.
Malá zenová zelená oáza.

Spomienky už navždy

Ako ste si mohli všimnúť, všetky svoje zážitky som zaznamenala a doma som ich vyskladala do jednej CEWE FOTOKNIHY, aby som na nič nezabudla a mohla sa na tie krásne miesta preniesť kedykoľvek. Môžem tak jednoducho svoj príbeh prerozprávať ostatným.

Koláž 3 fotografií na ktorých je žena s fotoknihou a so psom.
Vďaka CEWE FOTOKNIHE môžem vyrozprávať celý svoj príbeh a pripomenúť si chvíle, ktoré som prežila, kedykoľvek.