Stav objednávky
Informácie
Zákaznícka linka
02/6820 4415

Cestuj s CEWE

India očami slovenských cestovateľov odhalila svoju nespútanú krásu

Vydajte sa s cestovateľmi Filipom Mikom a jeho priateľkou do krajiny pestrých farieb, vôní a mnohých kontrastov.

India, opisovaná ako divoká a nespútaná. Bola už veľmi dlho na vrchole rebríčka krajín, ktoré chcem navštíviť. Hlavným lákadlom boli kultúrne rozdiely, ktoré robia Indiu jedinečnou, odlišnou od všetkých ostatných krajín sveta.

Jedna z najznámejších budov Taj Mahal so sediacim mužom.
Taj Mahal.

Niektorí cestovatelia si jej jedinečnosť zamilovali, iní znenávideli. Určite to nie je krajina pre každého. S priateľkou Monikou sme toho o Indii načítali veľa. S blížiacim sa odletom narastali aj naše očakávania, ako nás India pohltí a zažijeme ju na vlastnej koži. 

Akokoľvek dobre sme si mysleli, že sme pripravaní, táto krajina náš však šokovala. A to nielen raz. India je totiž krajinou, ktorá vás každý jeden deň uistí, že možné tu je úplne všetko.

Ružový Jaipur

Hneď po prílete do Jaipuru, hlavného mesta Rajasthanu, sme si všimli, že čas v Indii plynie inak. Zdá sa byť pomaľší. Ľudia len tak postávajú, sedia. Pritom nemajú v ruke mobil. Ich pozornosť je upriamená na ich okolie. Až do momentu, kým neuvidia nás, dvoch Európanov.

Tí majetnejší vyťahujú mobil a žiadajú nás o fotku, tí drzejší nás fotia rovno bez opýtania.

Budova ružového tónu v Jaipure.
Ružový Jaipur.

Medzi budovami ružových tónov, podľa ktorých dostal Jaipur aj svoju prezývku Ružového mesta, to ale naozaj žije. Neexistuje meter štvrocový, kde by sa niečo nedialo. Špeciálne pred známymi pamiatkami ako Hawa Mahal alebo Amber Fort je koncentrácia pouličných predavačov veľmi vysoká. Či už máte chuť na pouličné občerstvenie alebo nový účes, nie je tu nič, čo by sa nedalo vybaviť za pár centov.

Koláž pouličného občerstvenia v Jaipur.
Pouličné občerstvenie.

Prvých pár dní v Indii stačilo na to, aby sme zažili pohostinnosť tohto národa. Jej vrcholom bolo obdarovanie nás lístkami na hudobný festival, konajúci sa pri Albert Hall, jednej z najväčších pamiatok mesta. Ako sa nám podarilo tento lístok dostať? Sami doteraz nevieme. Na chodníku si nás náhodou odchytil organizátor, z ničoho nič nám dal lístky a poprial, nech si užijeme ich kultúru.

Hudobný festival pri Albert Hall v Indii.
Hudobný festival pri Albert Hall.

Agra – Mesto lásky

Asi neexistuje cestovateľ, ktorého by nelákalo vidieť jednu z najimpozantnejších budov minulého tisícročia – Taj Mahal. Novodobý div sveta prilákal do mesta Agra aj nás. Megalomanská stavba z bieleho mramoru bola postavená na počesť zosnulej manželky vládcu.  Taj Mahal sa tak stal symbolom lásky dvoch ľudí a práve vďaka nemu dostala Agra svoje pomenovanie Mesta lásky. Nebola to však jediná láska, ktorej sme boli v tomto meste svedkami.

Novodobý div sveta Taj Mahal v meste Agra.
Novodobý div sveta v meste Agra.

V Agre sme boli v Novembri 2022, čo bolo zhodou náhod hlavné svadobné obdobie hinduizmu. Každý večer sa ulicami ozývali svadobné slávnosti so stovkami učastníkov. To v nás skrslo dokonalú myšlienku. Vieme využiť indickú pohostinnosť natoľko, aby sme sa zúčastnili tradičnej svadby? Ako sa ukázalo neskôr, bolo to viac než jednoduché.

Svadobné prípravy sme nepodcenili ani sekundu. Monika si nechala ruku vyzdobiť Henna tetovaním a aby sme obaja zapadli medzi svadobčanov aspoň trocha, obliekli sme sa do tradičných indických odevov. Monika do dámskych šiat Saree a ja do košele Kurta. Vodiča tuk-tuku sme požiadali, aby nás vysadil na ulici slávnej pre konanie svadieb a hľadanie tej správnej svadby mohlo začať.

Koláž fotiek z indickej svadby. Obliekanie dámskych šiat Saree.
Svadobné prípravy.

Ako sa ukázalo, bolo to naozaj jednoduché a hneď na prvej svadbe nás vrúcne privítala nevestina rodina. Máme povolenie svadbovať s nimi po celú noc. S ďalšími 600 svadobčanmi sme po celú noc tancovali, ochutnávali… Ale hlavne, spoznávali nových ľudí a ich zvyklosti. Tak ako bolo pre nás obrovským zážitkom byť na indickej svadbe, bolo pre novomanželov zážitkom mať európskych hostí.

Cestovatelia na indickej svadbe v typickom oblečení.
Indická svadba.

Celý zážitok sa nám podarilo zdokumentovať vo forme videa, ktoré neskôr obletelo viaceré Indické média. Vidieť Európanov na indickej svadbe bol nakoniec zážitok asi pre celé mesto.

Najsvätejšie Varanasi

Naše posledné kroky Indiou mierili do najsvätejšieho mesta Hinduizmu – Varanasi. Mesto Varanasi sa nachádza na brehoch svätej rieky Gangy, ktorej vody Hinduisti považujú za telo rovnomennej bohyne, Gangy.

Muž na lodi v meste Varanasi v pozadí s lietajúcimi vtákmi.
Mesto Varanasi.

Aj napriek svojmu extrémnemu znečisteniu je Ganga najvyhľadávanejším pútnickým miestom Hinduizmu. Desiatky tisícov ľudí smerujú každý jeden deň úzkymi, preplnenými uličkami Varanasi do vôd Gangy. Veria, že okúpaním sa vo svätej vode zbavia svoju dušu všetkých hriechov.

S cieľom očistenia duše smerujú do Gangy aj telá nebohých ľudí. Vykúpaním vo svätej vode sa duša zosnulých posledný krát očistí. Očistenej duši tak nebude po spálení tela nič brániť v opustení pozemského sveta a dosiahnutí Nirvány.

Koláž fotiek z pútnického miesta Varanasi.
Najvyhľadávanejšie pútnické miesto.

Na poďakovanie bohyne Gangy sa každý večer tisíce ľudí stretávajú pri oslavách Aarti. Spevom, ohňovou šou a tancom ďakujú svätej rieke za jej prítomnosť a žiadajú ju o požehnania. Účasť na Aarti bol pre nás veľmi silný zážitok. Energia, ktorú sme tam cítili, bola neopakovateľná.

Koláž fotiek z oslavy Aarti v Indii.
Oslava Aarti.

Navždy v našich srdciach

Neopakovateľné momenty, ktoré sme počas cesty divokou Indiou zažili, ostanú navždy v našich srdciach. Vďaka CEWE FOTOKNIHE ich však máme uchované aj v elegantnej forme fotoknihy, ktorú s hrdosťou prezentujeme na stretnutiach s blízkymi hneď, ako príde reč na naše dobrodružstvá.

Cestovateľská CEWE FOTOKNIHA z Indie.
Krásne spomienky z Indie zachytené v CEWE FOTOKNIHE.