Stav objednávky
Informácie
Zákaznícka linka
02/6820 4415

Cestuj s CEWE

Road trip po Andalúzii: Kempujte pohodlnejšie ako pred rokmi

Vydajte sa spolu s cestovateľkou Sandrou alias @zivot_s_bambulkama na dobrodružný road trip po južnom Španielsku

Dovolenky s obytným autom na juhu Španielska a týždne na cestách? To už je dávno preč. Aby mal roadtrip po Andalúzii zmysel, nepotrebujete na to tak dlhý čas. Tento rok sme to vyriešili inak. Stačilo kúpiť letenku do Malagy a prenajať si „obytku“ priamo tam.

Mama s dvomi deťmi pri dodávke v Španielsku.
Road trip po Andalúzii.
Cestuj, foť a vyhraj - prihláste svoje fotky do súťaže

Požičovňa sa o nás postarala hneď, ako sme pristáli. Vyzdvihla nás na letisku, odviezla na základňu, odovzdala dodávku a mohli sme vyraziť.

Hlavným sprievodcom nášho tripu bola aplikácia park4nigh, avšak všeobecne v Španielsku platí, že môžete stáť relatívne kdekoľvek takzvane „na divoko“, ale väčšinou na takých miestach nesmiete „kempovať“ – nevyťahujete markízu, stoličky a iné provokatívne veci. Keď už chce človek ,,kempovať” a urobiť si väčšie pohodlie, musí nájsť priamo karavanové státie alebo kempy.

My sme strávili v dodávke 10 dní. Nie je to veľa na návštevu všetkých miest, ale dosť na to, aby ste odchádzali s pocitom, že ste si to náramne užili. Tak som vám pripravila pár miest, ktoré za nás stoja určite za návštevu.

Dunas de Artola

Ako východiskový bod a zároveň miesto na prespanie môžete zvoliť Camping Cabopino. Väčší, pekný kemp s kompletným zázemím a servisom vrátane vyhrievaného bazéna, detského ihriska a obchodu. Ale predovšetkým je v blízkosti na pláž Playa de Cabopino, kde môžete stráviť krásny deň pri mori alebo sa vydať na prechádzku po drevených lávkach medzi dunami.

Chránená pláž Dunas de Artola, na ktorej sa naháňajú deti.
Chránená pláž Dunas de Artola.

Samotná cesta na pláž vás očarí. Sprevádzajú ju nekonečné výhľady na more plné surferov a pohľad na široké zlatisté pláže. Nechýba ani množstvo plážových reštaurácií, zmrzlina či malý prístav.

Koláž troch fotiek z pláže.
Dychberúci príchod na pláž.

Biopark Fuengirola

Po ceste smerom do Marbelly nesmiete vynechať toto miesto (teda minimálne pokiaľ máte deti). Nádherný biopark v strede mesta, ktorý je celý zarastený, takže aj napriek horúcim dňom je tam príjemne. Zvieratá majú ,,otvorené" výbehy, kedy máte niekedy pocit, že medzi vami nič nestojí.

Tiger sa prechádza len za bambusovým plotom, vtáci poletujú medzi vami a opice máte takmer na dosah ruky. Počas dňa prebiehajú prednášky, nechýba reštaurácia s detským ihriskom a celkovo sa tu dá stráviť krásny čas.

Na fotke je mama s deťmi na výlete v bioparku Fuengirola.
Výlet v nádhernom bioparku Fuengirola.

Camping La Bella Vista

Miesto pre pár dní pohody, kde aj v okolí máte čo navštíviť. Zároveň budete milo prekvapení. Kemp je priamo na pláži, s bazénom, peknými miestami na státie, s komeplet službami (ale 4 hviezdičky tomu veľmi nezodpovedajú :) ). Je však pekný a čistý. Lenže my sme nenároční, tak aj tak sme si to tam užili.

Z kempu vedie hneď promenáda, ktorou sa dostanete do vedľajšieho mestečka, ktoré na vás bude dýchať kúzelnou atmosférou. Narazíte na množstvo detských ihrísk (v tom sú španieli vážne trieda) a nechýbajú tam pláže plné mušlí, ani krásny prístav s majákom.

Kostol k kúzelnom mestečku.
Kúzelná atmosféra mestečka.

Gibraltár

Gibraltárska skala, voľne žijúce opice, letisková dráha križovaná jedinou miestnou cestou, ale aj červené double-deckery alebo typické červené telefónne búdky. To je Gibraltár. A hlavne to je územie Veľkej Británie, tak si, prosím, nezabudnite vziať pasy ako ja.

Koláž troch fotiek, na ktorých je rodina s deťmi na pláži.
Spoločne strávený čas na pláži.

My sme si teda Gibraltár urobili po svojom a našli parádne miesto s krásnym výhľadom, kde je možné aj prespať. Také miesta nenájdete ani v aplikácii a skoro ani na mape. Je to o tom, to jednoducho skúsiť, zísť z cesty a hľadať.

Koláž troch fotiek z pláže v Andalúzii.

Tarifa

Tarifa nám vzala dych. Nádherné mestečko, ktoré je najjužnejším miestom pevninskej Európy. Nájdete tu množstvo surferských obchodíkov, kaviarní, bistier, dlhé piesočné pláže s ideálnymi podmienkami pre kitery, pevnosti, hrad a mnoho ďalšieho.

Ak sa chcete kochať krásnymi výhľadmi na pláž a pri tom sa dobre najesť, určite odporúčam Chiringuito Waikiki. Okrem iného tam môžete pozerať na Afriku, ktorá je vzdialená len 14 km.

Dá sa tu stráviť naozaj celý deň, ale na prespanie sme prešli ďalej za väčším pokojom.

Koláž troch fotiek z nádherného mestečka Tarifa.
Nádherné mestečko Tarifa.

Playa de Los Lances

Pláž Los Lances je jednou z najznámejších pre kitesurfing a windsurfing. Nekonečná piesočná pláž, kde sú ideálne veterné podmienky. Takže, kto by mal chuť nasať surferskú atmosféru, toto miesto je na to ideálne.

Pozdĺž pláže je dlhé parkovisko, plné áut, ktoré tu nocujú a nechýbajú tu ani bary, reštaurácie, ale aj školy práve kitesurfingu a windsurfingu. Na nás tam bolo dosť ľudí, tak sme na prespanie zvolili opäť pokojnejšie miesto trocha ďalej.

Hrajúce sa deti na pláži.
Nekonečná piesková pláž Los Lances.

Camping Torre de la Peña

Kemp Torre de la Peña je takou čerešničkou na torte. Osobne sme pár dní odolávali, kvôli myšlienke, že nie je úplne baby friendly, pretože je na útese... Ale nakoniec sme podľahli a užili sme si tu pár skvelých dní. Nie je to totiž ten klasický kemp, s rovnakými „chlievkami“ pre obytky, ale každé miesto tu je jednoducho originálne.

Môžete zaparkovať v lesíku, kde to je totálny punk alebo budete mať šťastie a budete priamo na útese s prenádhernými výhľadmi (preto sme sa tiež aj druhú noc hneď sťahovali :) nemohli sme odolať).

V kempe je cez cestu bazén, malý obchodík, môžete si objednať na ráno čerstvé pečivo, nádherné štýlové kúpeľne, umyvárne, vonkajšia práčovňa a očarujúce reštaurácie na skalnatej pláži, kde sa pri prílive a veľkých vlnách nemáte ani šancu najesť, pretože vám vlny špliechajú až do taniera.

Ale tá atmosféra tam je neopísateľná.

Dodávka pri západe slnka.
Kemp Torre de la Peña.

Z kempu môžete vyraziť na rôzne miesta v okolí. My sme vyrazili na už spomínanú pláž De Los Lances. Ale je potrebné si dať pozor na príliv, ktorý je schopný vám spiatočnú cestu dosť spríjemniť. A to hlavne, keď so sebou ťaháte kempingový vozík :)

Poslednými tipmi, čo navštíviť, sú určite samotné mestá Malaga a Merballa, ktoré ponúkajú množstvo kultúrnych pamiatok, farebných uličiek, španielsku atmosféru a krásne piesočné pláže.

A na záver môžem snáď len dodať, že Španielsko nás neskutočne uchvátilo a určite tomu prispelo aj to, že sme boli mimo hlavnej sezóny.

Na každom rohu na nás dýchala pohodová a príjemná atmosféra, možnosť zaparkovať a prespať s obytným karavanom takmer kdekoľvek, dodáva celkovému cestovaniu neskutočnú slobodu. ,

Keď to doplníte nejakými kempingmi, tak si človek dopraje aj trošku pohodlia.