Stav objednávky
Informácie
Zákaznícka linka
02/6820 4415

Cestuj s CEWE

6 čarovných gréckych ostrovov, ktoré sa oplatí navštíviť

Objavte s fotografkou Katkou Páleníkovou @katypalenikova skryté poklady Stredozemného mora.

Lacné letenky na Mykonos? Kupujte! Avšak nepokazte si svoj prvý dojem z krásnych Kykladských ostrovov tým, že zostanete na tomto zbytočne predraženom párty ostrove. Samozrejme, ak ste parketový lev a cena dovolenky nehrá pre vás veľkú rolu, na Mykonose nájdete nielen množstvo plážových klubov, nočných diskoték a podnikov, ale rovnako aj krásnych pláží, kde si môžete oddýchnuť.

Ak naopak hľadáte destináciu, ktorá bude pre váš rozpočet prijateľnejšia, mojím skromným odporúčaním je zostať tu maximálne jednu noc. Načerpajte energiu ostrova, prejdite sa uličkami hlavného mesta – najlepšie v ranných hodinách, kým ešte stále spí a dobíja batériu po predchádzajúcej dlhej párty noci a spoločnosť vám v uliciach nerobia turisti, ale iba zvedavé mačky.

Na fotografií sa nachádza mačka na modrom, dreverom zábradlí.
Pokojné uličky plné mačiek.
Cestuj, foť a vyhraj - prihláste svoje fotky do súťaže

Bez pocitu, že ste Mykonosu nedali žiadnu šancu, môžete následne v prístave naskočiť na niektorý z prvých možných trajektov. Grécko má viac ako dvesto obývaných ostrovov, a Mykonos spolu s ďalšími približne tridsiatimi, patria do zoskupenia Kykladských ostrovov.

Sú známe svojimi typickými bielymi domčekmi s modrými okenicami, ktorých ulice v letných mesiacoch častokrát okrášľujú rozkvitnuté stromy ružových buganvilií.

Grécke biele domčeky s modrými dverami a okenicami.
Typické biele domčeky s modrými okenicami.

Dovoľte mi priblížiť vám päť z nich, ktoré som mala možnosť nedávno navštíviť a pomôcť vám vybrať, kam by mohol smerovať váš trajekt. Ich ceny sa pohybujú od desať do sto eur, častokrát záleží od spoločnosti – medzi tie drahšie patrí Seajet a najlacnejšie napríklad Zante ferries.

Ak chcete v rámci jednej dovolenky navštíviť ostrovov niekoľko, ľahko si ceny a časy trajektov viete vyhľadať a následne nakombinovať napríklad cez portál ferryscanner.com. Lístky je však lepšie následne kupovať priamo cez konkrétnu lodnú spoločnosť.

Koláž troch fotiek, na ktorých je žena s výhľadom na more.
Plavba trajektom Zante ferries.

MILOS

Rovnako ako spomenutý Mykonos či Santorini, aj tento ostrov dostáva v žiare instagramových reflektorov čoraz väčšiu pozornosť. Milos je známy nielen nádhernými plážami, ale tiež farebnými rybárskymi dedinkami, ktoré dopĺňa tyrkysová voda s loďkami nadnášajúcimi sa na jej hladine. Medzi najnavštevovanejšie prímorské dedinky ostrove patria napríklad Klima, Mandrakia či Firopotamos.

Grécky ostrov Milos s bielymi domčekmi a drevenými loďkami.
Milos je známy farebnými rybárskymi dedinkami a nádhernými plážami.

Za opakovanú návštevu určite stojí pláž Sarakiniko, tvorená sivobielym vulkanickým kameňom, ktorá svojím výzorom pripomína mesačnú krajinu. My sme tu boli počas západu aj východu slnka, a dokonca sme sa vrátili aj počas obeda.

Každá návšteva stála za to, nakoľko toto miesto pri rôznych svetelných podmienkach pôsobí úplne odlišne. Avšak pri východe slnka máte väčšiu šancu, že ho budete mať takmer sami pre seba, čo sa počas dňa a západu slnka povedať nedalo.

Sivobiely vulkanický kameň na pláži Sarakiniko.
Sivobiely vulkanický kameň na pláži Sarakiniko.

Na pokojné preskúmanie ostrova bez zbytočného zhonu vám postačia štyri alebo päť dní. My sme tu zostali štyri noci, počas ktorých sme videli všetko, čo sme si naplánovali. Výhodou však bolo, že sme si na celý náš pobyt požičali auto a neboli sme tak odkázaní na autobusového spoje.

Pohľad na Folegandros z vysokého útesu.

FOLEGANDROS

Na ostrove Folegandros človek veľmi ľahko zabudne na okolitý svet - akoby sa celý na chvíľu zastavil, spomalil a vy iba plávate životom na gréckych vlnách. Rozhodli sme sa ho navštíviť hneď po Milose, trajekt totiž stál iba osem eur.

Ubytovali sme sa v Chore – názov pre väčšinu hlavných mestečiek Kykladských ostrovov, avšak podľa veľkosti by sa dalo v prípade Folegandrosu skôr povedať dedinke, umiestnenej na kraji vysokého útesu.

Biele grécke domčeky s babičkou.
Krásne domčeky na ostrove Folegandros.

V rámci nej sa viete pohybovať iba po vlastných, čiže uličky pôsobia veľmi pokojne. Sú plné mačiek, starších babičiek a keďže sa medzi sebou domáci poznajú, vzájomne sa zastavujú a vypytujú kam kto mieri, či aký má deň. Na ostrove sme strávili iba dve noci, čo podľa môjho názoru na načerpanie jeho atmosféry úplne postačuje, ak však chcete od sveta ujsť na dlhšie, neváhajte.

Grécke uličky plné mačiek.
Pokojné uličky ostrova Folegandros.

Väčšina pláží ostrova je však dostupná iba lodným taxíkom alebo turistickými chodníkmi, takže by som navrhovala spojiť návštevu Folegandrosu aj s iným ostrovom. Týčiac sa nad Chorou nájdete kostol s výhľadom na celý ostrov, odkiaľ môžete slnku zamávať na dobrú noc.

Západ slnka s výhľadom na grécky ostrov.
Magické západy s výhľadom.

IOS

Ostrov Ios by som opísala ako malý Mykonos. Je známy svojimi plážovými klubmi, z ktorých od noci do rána počuť hlasnú hudbu. Ak preferujete pokojnú noc a dáte pozor na miesto kde sa ubytujete, nočnému hluku tohto ostrova sa viete ľahko vyhnúť.

My sme bývali v hlavnom meste – s výhľadom na kopec, do ktorého sa Chora ťahá a kde sa rovnako skrýva niekoľko klubov a v noci sme bez problémov spali aj s otvorenými oknami.

Pohľad na nočný ostrov IOS.
Ios je známy predovšetkým intenzívnym nočným životom.

Ios je ostrov plný života, avšak okrem iného tu nájdete niekoľko nádherných piesočných pláži s priezračnou tyrkysovou vodou. Pláž Mylopotas sa nachádza iba 1,7 kilometra od hlavného mestečka a bez problémov tam viete za menej ako polhodinu prejsť po vlastných.

My sme na pláž vždy išli pešo, nakoľko sa ku nej ide dole z prudkého kopca a naspäť do mesta sme sa zviezli hore kopcom autobusom. Pláž ponúka množstvo barov, väčšina z nich funguje na takom princípe, že musíte zaplatiť najmenej desať eur za prenájom slnečníka s dvoma ležadlami.

Koláž fotiek z ostrova IOS.
Ostrov plný života.

Ios je jediný z Kykladských ostrov, na ktorom nájdete kostol pre každý deň v roku. Tri z nich sa nachádzajú na úplnom vrchu Chory, odkiaľ vám odporúčam ísť pozorovať aspoň jeden západ slnka. Naskytne sa vám odtiaľ krásny pohľad na prístav a tiež okolité ostrovy, ako napríklad Santorini.

Pohľad na grécky ostrov IOS.
Pohľad na prístav a okolité ostrovy.

PAROS

Na Parose nájdete krásne pláže aj tradičné grécke dedinky. Trajekt vás vysadí v hlavnom meste Parikia, ktoré je ideálnym východiskovým bodom na spoznávanie ostrova. Z hlavného mesta ostrova vychádzajú autobusy na všetky najznámejšie miesta a taktiež máte na výber z množstva požičovní áut alebo motoriek.

Medzi miesta, ktoré by ste určite nemali vynechať patrí známe rybárske mestečko Naoussa, rovnako krásne horské mestečko Lefkes, ktoré bolo pôvodným hlavným mestom ostrova, či malý susedný ostrov Antiparos.

Na ostrov Antiparos sa viete za krátky čas zviesť trajektom za 1,30€ z prístavu Pounda, kam vás tiež dovezie autobus z hlavného mesta.

Koláž fotiek z ostrova Paros. Na pravej strane sa nachádza prístav s modelkou, v strede biely kostolík a na ľavo oddychujúca mačka.
Očarujúce chvíle na ostrove Paros.

Jediným mínusom mestečka Parikia je, že jeho pláže nepatria medzi tie najkrajšie. Ak sa však rozhodnete ostrov spoznávať bez požičania auta či motorky, nasadnete na jeden z autobusov, ktorý vás dopraví na viacero krásnych pláži. Tie, čo určite stoja za návštevu sú pláž Golden, Kolymbithres alebo Irini.

NAXOS

Paros a Naxos sú ako menší a väčší ostrovní bratia a vzdialené sú od seba iba niekoľko kilometrov. My sme si za základný tábor na Naxose zvolili prímorskú dedinku Agia Anna, odkiaľ sa nám častokrát ani nechcelo odísť.

Dedinka je naozaj čarovná a nič vám tu nebude chýbať. Ponúka nádhernú pláž s vodou, ktorej farba a čistota vás bude vábiť na dlhé kúpanie, tiež tu nájdete množstvo reštaurácií a barov či prekrásne miesto na pozorovanie západu slnka.

My sme tu boli veľmi spokojní, čo viac človeku na pokojnej dovolenke treba?

Pohľad na loď pri západe slnka.
Výhľady pri západe slnka.

Ak však chcete z ostrova vidieť viac ako jednu pláž a kostolík, do hlavného mesta premáva každých 30 minút autobus, alebo si môžete požičať auto, či motorku. Z mesta viete následne prestúpiť na ďalší spoj a preskúmať tak nové kúty ostrova.

Okrem krásnych pláži s priezračnou vodou, vás autobus zavezie aj do horských mestečiek. Jedným z nich je pôvodné hlavné mesto Halki, ktoré je umiestnené uprostred Naxosu, kde v olivovom sade môžete nájsť byzantský kostol z 11. storočia.

Kostolík uprostred olivového sadu.

Okrem fotogenických uličiek s buganviliami, sa terajšie prístavné hlavné mesta Naxosu pýši aj pozostatkami nedokončeného antického chrámu gréckeho boha Apolla, ktorý pripomína bránu do iného sveta. Je to populárne miesto na pozorovanie západu slnka, čiže sa pripravte na množstvo turistov.

Nedokončený antický chrám gréckeho boha Apolla, ktorý pripomína bránu do iného sveta.
Nedokončený antický chrám na ostrove Naxos.